Harcerze

Akcję organizują harcerze i harcerki z Okręgu Wielkopolskiego ZHR. Przygotowaliśmy propozycję programu, który pomoże instruktorom wplatać akcję Chwała Bohaterom w obecną formę działania ich drużyn. Poniższy program jest propozycją – zachęcamy drużynowych do tworzenia własnych programów, odznak i rywalizacji pomiędzy zastępami.

Zuchy

Wprowadź w swojej gromadzie sprawność/odznakę Chwała Bohaterom

Bohater to nie tylko ktoś, kto walczył na wojnie o swój kraj, ocalił komuś życie, albo niczym bajkowy Superman uratował świat. To także osoby, które żyją obok nas, nasi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi, którzy zrobili w swoim życiu coś bardzo dobrego. Zuch posiadająca odznakę Chwała Bohaterom dobrze to wie! 

  1. Kim jest bohater? Jakimi cechami się wyróżnia? Pomyśl, a w razie potrzeby zapytaj o zdanie najbliższych. Jaką cechę/cechy odnajdujesz w sobie? Jeśli chcesz, możesz zapisać je na kartce, zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie i przesłać je do swojego drużynowego.
  2. Czy wśród swoich bliskich lub znajomych masz osobę, którą można nazwać bohaterem? A może ktoś z Twojej dalszej rodziny wykazał się bohaterstwem? Postaraj się dotrzeć do tej osoby lub osób, które ją znały. Przeprowadź z nią rozmowę – telefoniczną lub wirtualną i odpowiednio ją udokumentuj (zdjęciem, nagraniem, rysunkiem, zapisem).
  3. Wraz z rodziną odwiedź pobliski cmentarz i postaw znicz z etykietą Chwała Bohaterom – jej wzór możesz pobrać stąd ETYKIETY.
    Zwróć uwagę na mijane pomniki – czy potrafisz dostrzec przy nich informację o bohaterstwie tych osób?
  4. Dowiedz się, czyje nazwisko nosi ulica, przy której mieszkasz (lub najbliższa, nazwana ku uczczeniu bohatera). Kim była ta osoba? Czym zasłużyła sobie na nazwanie ulicy jej imieniem?
  5. Zastanów się, jak Ty sam możesz stać się bohaterem. Czy jest coś, co warto byłoby poprawić w Twojej postawie? Komu i jak możesz dziś pomóc?

Harcerze

Poniższe zadania mogą być wykonywane zarówno w ramach zadań zastępów, jak i indywidualnie. Zachęcamy do stworzenia wspólnego albumu drużyny, w którym będą publikowane zdjęcia wraz z oznaczeniem akcji #ChwałaBohaterom2021.

  1. Ile razy miałyście tak, że przechodziłyście obok jakiejś ulicy lub skweru i zastanawiałyście się, kim jest osoba, która została upamiętniona nazwą tego miejsca? Poznajcie historię Bohatera ulicy lub skweru, które znajdują się w Waszej okolicy, odwiedźcie to miejsce, zawiążcie biało-czerwoną wstążkę przy nazwie ulicy lub w inny sposób oddajcie Chwałę Bohaterom. Upamiętnijcie to zdjęciem i prześlijcie do drużynowej
  2. KIM ONI SĄ? Odwiedźcie zakładkę Kim oni są?. Dowiedzcie się, kogo przedstawiają zdjęcia. Odwiedźcie przynajmniej 3 miejsca, które upamiętniają któregoś z nich (mogą to być miejsca pamięci – pomniki, tablice, ale także instytucje imienia tych osób). Odkryjcie, czym Ci Bohaterowie wsławili się dla historii Poznania i narodu polskiego. Przygotujcie krótkie podsumowani tego zadania w dowolnej formie i wraz z opisem prześlijcie do drużynowej.
  3. Poznajcie historię Bohaterów (znanych lub też mniej znanych). Odwiedżcie ich groby indywidualnie lub zastępami. Postawcie na nich znicze z etykietą akcji Chwała Bohaterom. Nagrajcie film lub zróbcie zdjęcie z opisem, w którym przybliżycie historię odnalezionych przez Was bohaterów. Wzór etykiet znajdziecie na stronie. Podsumowanie tego zadania wyślijcie na mejla chwala.bohaterom@zhr.pl.

Wędrownicy

Dobierzcie się w pary pomiędzy drużynami wędrowniczymi. Stwórzcie grę za pomocą aplikacji TerraRun *.

W aplikacji tworzycie trasę wędrówki, której punkty dotyczą wybranego bohatera. Przy tworzeniu zadań warto uwzględnić jego życiorys oraz wymyślić służbę/zadanie dla wędrowników, które będzie powiązana z jego biografią. Na trasie warto, aby pojawił się także czas na kwadrans wędrowniczy.

Trasa wędrówki powinna być atrakcyjna, zadania stawiane podczas gry powinny być w jakimś stopniu wyczynem i dać poznać danym wędrownikom danego bohatera. Trasa wędrówki powinna mieć minimum 5 km i może uwzględniać różne formy wędrówki.

Etapem końcowym powinno być odwiedzenie grobu bohatera i zapalenie na nim znicza z etykietą Chwała Bohaterom (etykiety znajdziesz tutaj).

*W aplikacji można tworzyć różne quizy i inne zadania, które pokazują się dopiero w momencie dotarcia na punkt. Tak naprawdę wysyłacie danym wędrownikom punkt startowy i każdy w swoim czasie odpowiednim dla siebie może przebyć grę.

(stworzenie trasy jest darmowe mimo iż w aplikacji jest napisane że jest płatne)