Akcję organizują harcerze i harcerki z Okręgu Wielkopolskiego ZHR. Przygotowaliśmy propozycję programu, który pomoże instruktorom wplatać akcję Chwała Bohaterom w obecną formę działania ich drużyn. Poniższy program jest propozycją – zachęcamy drużynowych do tworzenia własnych programów, odznak i rywalizacji pomiędzy zastępami.
Zuchy
Wprowadź w swojej gromadzie sprawność/odznakę Chwała Bohaterom
Bohater to nie tylko ktoś, kto walczył na wojnie o swój kraj, ocalił komuś życie, albo niczym bajkowy Superman uratował świat. To także osoby, które żyją obok nas, nasi bliscy, przyjaciele, sąsiedzi, którzy zrobili w swoim życiu coś bardzo dobrego. Zuch posiadająca odznakę Chwała Bohaterom dobrze to wie!
- Kim jest bohater? Jakimi cechami się wyróżnia? Pomyśl, a w razie potrzeby zapytaj o zdanie najbliższych. Jaką cechę/cechy odnajdujesz w sobie? Jeśli chcesz, możesz zapisać je na kartce, zrobić z nią pamiątkowe zdjęcie i przesłać je do swojego drużynowego.
- Czy wśród swoich bliskich lub znajomych masz osobę, którą można nazwać bohaterem? A może ktoś z Twojej dalszej rodziny wykazał się bohaterstwem? Postaraj się dotrzeć do tej osoby lub osób, które ją znały. Przeprowadź z nią rozmowę – telefoniczną lub wirtualną i odpowiednio ją udokumentuj (zdjęciem, nagraniem, rysunkiem, zapisem).
- Wraz z rodziną odwiedź pobliski cmentarz i postaw znicz z etykietą Chwała Bohaterom – jej wzór możesz pobrać stąd ETYKIETY.
Zwróć uwagę na mijane pomniki – czy potrafisz dostrzec przy nich informację o bohaterstwie tych osób? - Dowiedz się, czyje nazwisko nosi ulica, przy której mieszkasz (lub najbliższa, nazwana ku uczczeniu bohatera). Kim była ta osoba? Czym zasłużyła sobie na nazwanie ulicy jej imieniem?
- Zastanów się, jak Ty sam możesz stać się bohaterem. Czy jest coś, co warto byłoby poprawić w Twojej postawie? Komu i jak możesz dziś pomóc?
Harcerze
Poniższe zadania mogą być wykonywane zarówno w ramach zadań zastępów, jak i indywidualnie. Zachęcamy do stworzenia wspólnego albumu drużyny, w którym będą publikowane zdjęcia wraz z oznaczeniem akcji #ChwałaBohaterom2021.
- Ile razy miałyście tak, że przechodziłyście obok jakiejś ulicy lub skweru i zastanawiałyście się, kim jest osoba, która została upamiętniona nazwą tego miejsca? Poznajcie historię Bohatera ulicy lub skweru, które znajdują się w Waszej okolicy, odwiedźcie to miejsce, zawiążcie biało-czerwoną wstążkę przy nazwie ulicy lub w inny sposób oddajcie Chwałę Bohaterom. Upamiętnijcie to zdjęciem i prześlijcie do drużynowej
- KIM ONI SĄ? Odwiedźcie zakładkę Kim oni są?. Dowiedzcie się, kogo przedstawiają zdjęcia. Odwiedźcie przynajmniej 3 miejsca, które upamiętniają któregoś z nich (mogą to być miejsca pamięci – pomniki, tablice, ale także instytucje imienia tych osób). Odkryjcie, czym Ci Bohaterowie wsławili się dla historii Poznania i narodu polskiego. Przygotujcie krótkie podsumowani tego zadania w dowolnej formie i wraz z opisem prześlijcie do drużynowej.
- Poznajcie historię Bohaterów (znanych lub też mniej znanych). Odwiedżcie ich groby indywidualnie lub zastępami. Postawcie na nich znicze z etykietą akcji Chwała Bohaterom. Nagrajcie film lub zróbcie zdjęcie z opisem, w którym przybliżycie historię odnalezionych przez Was bohaterów. Wzór etykiet znajdziecie na stronie. Podsumowanie tego zadania wyślijcie na mejla [email protected].
Wędrownicy
Dobierzcie się w pary pomiędzy drużynami wędrowniczymi. Stwórzcie grę za pomocą aplikacji TerraRun *.
W aplikacji tworzycie trasę wędrówki, której punkty dotyczą wybranego bohatera. Przy tworzeniu zadań warto uwzględnić jego życiorys oraz wymyślić służbę/zadanie dla wędrowników, które będzie powiązana z jego biografią. Na trasie warto, aby pojawił się także czas na kwadrans wędrowniczy.
Trasa wędrówki powinna być atrakcyjna, zadania stawiane podczas gry powinny być w jakimś stopniu wyczynem i dać poznać danym wędrownikom danego bohatera. Trasa wędrówki powinna mieć minimum 5 km i może uwzględniać różne formy wędrówki.
Etapem końcowym powinno być odwiedzenie grobu bohatera i zapalenie na nim znicza z etykietą Chwała Bohaterom (etykiety znajdziesz tutaj).
*W aplikacji można tworzyć różne quizy i inne zadania, które pokazują się dopiero w momencie dotarcia na punkt. Tak naprawdę wysyłacie danym wędrownikom punkt startowy i każdy w swoim czasie odpowiednim dla siebie może przebyć grę.
(stworzenie trasy jest darmowe mimo iż w aplikacji jest napisane że jest płatne)